Yol Marmaris’in etrafından ve İçmeler’den geçip çam ağaçlarıyla kaplı dağların içine doğru kıvrılarak gözden kayboluyor…

Türkiye’nin güneybatı köşesinde bulunan Bozburun Yarımadasının el değmemiş güzelliği Marmaris’in kalabalığından sonra soluk almanızı sağlamaktadır. Nüfusu az olan yarımada yirmi bin sakine ev sahipliği yapmaktadır. Bölgenin idari merkezi olan Bozburun kasabası geleneksel gulet imalatı ile ünlüdür. Korunaklı körfezleri ve koyları kış aylarında tekneleri ağırlar, tekneler tamir ve bakım için karaya çıkarılıp ahşap desteklere dayanır. Yazları çeşit çeşit tekneler bütün yarımada boyunca liman önlerine demirlenmiş ya da bağlanmış olarak görülebilir.

Yarımadanın üst yarısı korunaklı koylardan yükselen dik yamaçları ile dağlık ve ormanlıktır. Güneye doğru orman çorak, kayalık bir araziye dönüşmektedir. Burası yarısı toprağın altında kalmış kalıntılar, yarısı gizli vadileri ve kuytu limanları gözetleyen kalelerle doludur.

Keşif yapmak isteyen yürüyüşçüler için gözlerden uzak ve zor ulaşılır olan bu yarımada oldukça ideal. Yolların olmadığı yerlerde, eski yollar ve patikalar denizin karşısındaki Yunan adaları Symi’yi ve Rodos’u gören her manzara noktasına erişmek için temizlenmiştir.

Rota her köşesinden büyüleyici görüntüler ve manzaralar sunan çok çeşitli araziden geçmektedir. Engebeli araziden geçim sağlayan çok sayıda geleneksel köy olduğu gibi turizmin ihtiyaçlarına cevap veren sahil kasabaları da bulunmaktadır.